Witamy na stronie Gminy
Żukowice
Gminy Żukowice
Witamy na stronie

zamektyt

 

 

rys

zamek4

Renesansowy dwór w Czernej został wzniesiony w latach 1558-1559. Inicjatorem budowy był Wolfgang von Glaubitz, autorem projektu znany architekt, Jan Lindera.  

W r
oku 1725 będąca w posiadaniu pałacyku rodzina von Stoschów poddała go renowacji oraz wzniosła skrzydło wschodnie. Kolejnym przemianom dwór uległ w latach 30 - tych i 50 - tych XIX w. z inicjatywy Budenbrocków. 

Obecnie jest to trzykondygnacyjny, murowany z cegły i kamienia, podpiwniczony budynek założony na planie prostokąta z dostawionym dwukondygnacyjnym skrzydłem od wschodu. Wejście główne do pałacyku umieszczone zostało po środku elewacji zachodniej. Zdobi je piękny, architektoniczny portal z piaskowca. Wokół niego umieszczono osiem tarcz herbowych. Obok wejścia dostawiono do murów wieżę schodową nakrytą stożkowym dachem.

W latach 1830 - 1840 założono od południa , na terenie dworskich łąk przylegających do rezydencji, rozległy park krajobrazowy. Ukształtowano wówczas wielką centralną polanę, wzdłuż której dokonano rzędowych nasadzeń drzew. Wokół parku poprowadzono promenadę spacerową, a także założono liczne ścieżki obiegające łagodnymi łukami trawniki. Prawdopodobnie w wieku XVII usypano wał przeciwpowodziowy, ciągnący się kilka kilometrów wzdłuż brzegu Odry. W drugiej połowie XX wieku obiekt obsadzono aleją dębową, uzupełnioną w wieku XVIII. Ze starego drzewostanu porastającego park, na baczniejszą uwagę zasługuje dzisiaj szpaler grabów, posadzony mniej więcej w połowie wysokości pałacyku. Od północy do elewacji bocznej rezydencji przylega folwark z czworobocznym dziedzińcem, wokół którego postawione zostały budynki gospodarcze. Naprzeciw wejścia głównego do dworku znajduje się płaski teren, pośrodku którego zachował się kamienny cokół z lat 30 - tych XIX wieku. Do dzisiaj zachowała się również klasycystyczna kaplica grobowa wybudowana ok. 200 lat temu. Pokoje pałacyku zdobią przepiękne, bogato zdobione piece kaflowe i kominki. 
 
Zamek w Czernej - zdjęcie 4 Zamek w Czernej - zdjęcie 5 Zamek w Czernej - zdjęcie 6 Zamek w Czernej - zdjęcie 7
 
dzisiaj
"1558 w poniedziałek po Zielonych Świątkach Wolf. Glaubitz rozpoczął budowę" – taki tekst biegnie na renesansowym kamiennym portalu zapraszającym do odwiedzenia wnętrza zamku w Czernej.

Wolfgang Glaubitz bogaty właściciel kilku okolicznych wsi, posiadający przywilej produkcji słodu do piwa budował siedzibę dla najstarszego z 11 dzieci, dla syna Christopha. Młody właściciel umieścił na portalu, na kamiennej tabliczce swoje życiowe credo: „Alles mit bedacht” (Wszystko z namysłem).

Stylowy zamek powstał według projektu Hansa Lindnera, znakomitego mistrza sztuki budowlanej pochodzącego z Lwówka Śląskiego. Mimo upływu kilkuset lat zamek zachował podstawowy trzon renesansowy, został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 30m na 20 m, z wieżą przy elewacji frontowej. Wieża do dzisiaj spełnia swoją dawną funkcję bezpiecznej, bo łatwiej do obrony klatki schodowej. Znamiona z epoki prezentują na zewnątrz faliście wkrojone bliźniacze szczyty oraz wejściowy portal z ośmiokartuszowym fyzem w nadprożu. W komnatach zamkowych znajdujemy różnorodne gotyckie sklepienia, są wśród nich: krzyżowe, sieciowe i kryształowe, brylantowe i rozetowe, z nich to bowiem słynął na całym Śląsku Hans Lindner.

Archiwoltowy portal o skośnie ustawionych ściankach węgarkowych zdobi fryz, który przedstawia cztery herby antenatów matki Christopha von Glaubitza i jego ojca oraz cztery herby żony Christopha, bowiem „dobrze urodzony” musiał legitymować się poczwórnym szlachectwem. Ciekawostką jest umieszczony w poczesnym miejscu portalu gmerk twórcy zamku, musiał już za życia Lindner cieszyć się sławą znakomitego fachowca. Portal wprowadza bezpośrednio do wielkiej sieni, z której wchodzi się do izb umieszczonych  w dwutrakcie.

O nowoczesności architektury zamku świadczą wielkie pomieszczenia piwnic z ceglanymi sklepieniami wspartymi na potężnych słupach, zastosowanie wnęk w komnatach i fakt, że na przestrzeni wieków spełniał zamek swoje zmieniające się funkcje bez konieczności większej przebudowy. Renesansowy zamek w Czernej od kilku lat udostępniany jest przez właścicieli zwiedzającym, którzy mają okazję w odrestaurowanych wnętrzach podziwiać piękne stare piece i zachowane kaflowe piecokominki, odnaleźć nastrój poszczególnych komnat z różnorodnie plecionymi żebrami sklepień.

Obiekt położony jest na terenie zrewitalizowanego zielonego parku krajobrazowego o powierzchni 5 hektarów, w którym swoje miejsce z powodzeniem odnajdują goście w różnym wieku, dla najmłodszych ustawione zostały bowiem kolorowe i bezpieczne huśtawki, rodzice zaś mogą relaksować się przy śpiewie ptaków siedząc w otoczeniu starych drzew, krzewów róż i kwiatów. Pokoje gościnne zamku znajdują się w skrzydle wschodnim, można przenocować w jednym z kilku pokoi połączonych z łazienkami, skorzystać z tarasu z widokiem na park i rozlewiska Odry. Przy wyjątkowych okazjach udostępniane są tak zwane Apartamenty Wielkie, w skład których wchodzą trzy stylowe komnaty zamku. Na życzenie Gości przygotowywane są mniej lub bardziej wyrafinowane posiłki i biesiady.

W celu uzyskania szerszej informacji prosimy o kontakt pod numerami tel: 692-266-518, 782-546-124, 76 831-44-56 lub kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Zamek w Czernej - zdjęcie 9 Zamek w Czernej - zdjęcie 10 Zamek w Czernej - zdjęcie 11 Zamek w Czernej - zdjęcie 12 Zamek w Czernej - zdjęcie 13 Zamek w Czernej - zdjęcie 14 Zamek w Czernej - zdjęcie 15 Zamek w Czernej - zdjęcie 16 Zamek w Czernej - zdjęcie 17 Zamek w Czernej - zdjęcie 18 Zamek w Czernej - zdjęcie 19 Zamek w Czernej - zdjęcie 20 Zamek w Czernej - zdjęcie 21 Zamek w Czernej - zdjęcie 22 Zamek w Czernej - zdjęcie 23 Zamek w Czernej - zdjęcie 24 Zamek w Czernej - zdjęcie 25 Zamek w Czernej - zdjęcie 26 Zamek w Czernej - zdjęcie 27 Zamek w Czernej - zdjęcie 28 Zamek w Czernej - zdjęcie 29 Zamek w Czernej - zdjęcie 30 Zamek w Czernej - zdjęcie 31 Zamek w Czernej - zdjęcie 32 Zamek w Czernej - zdjęcie 33 Zamek w Czernej - zdjęcie 34 Zamek w Czernej - zdjęcie 35 Zamek w Czernej - zdjęcie 36 Zamek w Czernej - zdjęcie 37 Zamek w Czernej - zdjęcie 38
 
dojazd
Jadąc od strony Bytomia Odrzańskiego do Głogowa drogą nr 292, po przejechaniu 6 km należy skręcić w lewo (drogowskaz "Dwór w Czernej"). Następnie przeciąć główną asfaltową drogę na wprost i dojechać od zamku kamienistą drogą. 
 
 
 
 
 
facebook