Kłoda dawniej Kłodów niem. Kladau 1310 r. - Cloda; 1335 r. -Cladow 1352 r.- Cladow.
KOŚCIÓŁ FIL. p.w. św. Bartłomieja. Po raz pierwszy wymieniony w 1366 roku. Zbudowany w wieku XIV, gotycki. Kruchta i zakrystia dostawione w 2 połowie XIX wieku - murowane z cegły przy użyciu układanej dekoracyjnie zendrówki. Szczyty wzniesione z kamienia polnego. Jednonawowy, z węższym prostokątnym prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia - wnętrza nakryte sklepieniami krzyżowo - kolebkowymi, wspartymi na przyściennych filarach. Z dawnego wyposażenia zachowana została gotycka, kamienna chrzcielnica z XIV wieku, barokowy chór i rokokowa ambona.
SPICHLERZ. Usytuowany przy domu nr 1 barokowy, wzniesiony w XVIII wieku, murowany z cegły, prostokątny, parterowy z falistymi szczytami. Jedno z pomieszczeń nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami.DOMY nr 85 i 86. Zbudowane w l połowie XIX wieku.
Murowane, parterowe, o prostokątnym założeniu. Dachy naczółkowe z powiekami.
Kłoda dawniej ...
Dzisiejsze sołectwo Kłoda zamieszkuje 294 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzi przysiółek Słoćwina. Radnym sołectwa Kłoda jest Ewa Nowicka.
Wieś posiada salę wiejską, sklep. W Kłodzie znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Obok wsi Kłoda usytuowane jest duże boisko sportowe. Sołectwo posiada sieć wodociągową oraz telefoniczną.
Kłoda dziś ...