Witamy na stronie Gminy
Żukowice
Gminy Żukowice
Witamy na stronie

Z danych statystycznych sporządzonych w Placówce Terenowej KRUS w Polkowicach za 2024 r. wynika, że do największej liczby wypadków doszło z użyciem ciągników rolniczych. Odnotowano trzy takie zdarzenia, a przyczyną wszystkich był nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa.

Przede wszystkim ciągnik powinna obsługiwać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie wymagane przy jego obsłudze, m.in. prawo jazdy właściwej kategorii. Przed rozpoczęciem pracy ciągnikiem należy sprawdzić, czy sprawne są wszystkie mechanizmy, m.in. układ kierowniczy, oświetlenie, osłony zabezpieczające. Kontroli, konserwacji i czynności związanych z wyregulowaniem poszczególnych mechanizmów wolno dokonywać jedynie podczas postoju, po unieruchomieniu silnika. Absolutnie zakazana jest praca pod wpływem alkoholu, środków odurzających i w stanie złego samopoczucia.

Czego nie wolno w kabinie

Ciągnik rolniczy powinien posiadać bezpieczną kabinę lub ramę ochronną. Kabina w ciągniku spełnia podwójną rolę. Zabezpiecza kierowcę w czasie wypadku oraz chroni przed słońcem, kurzem, hałasem, oparami środków ochrony roślin, pyłami z rozsiewanych nawozów bądź wapna. Drzwi kabiny należy utrzymywać w takim położeniu, aby zabezpieczyć się przed wypadnięciem. Nie wolno przewozić w kabinie luzem narzędzi lub innych przedmiotów, które mogą być niebezpieczne w czasie wypadku. W ciągniku podczas pracy może przebywać tylko kierowca, chyba że ciągnik wyposażony jest w dodatkowe siedzenie, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia innych osób. Na wyposażeniu ciągnika rolniczego powinna znajdować się gaśnica proszkowa i apteczka pierwszej pomocy.

Zasada trzech punktów podparcia

Aby zapobiec najczęstszym wypadkom występującym podczas obsługi ciągników, należy podczas wchodzenia i schodzenia stosować zasadę trzech punktów podparcia.
W żadnym przypadku nie należy zeskakiwać z ciągnika. Należy również systematycznie oczyszczać schodki wejściowe ciągnika z błota, obornika bądź innych zanieczyszczeń, aby zapobiec poślizgnięciu podczas wsiadania lub wysiadania.

Zadbaj o schodki

Podczas przerwy w pracy maszyn współpracujących z ciągnikiem, napęd przekazu mocy ciągnika powinien być wyłączony, a silnik unieruchomiony. Jakichkolwiek napraw sprzętu zawieszonego na ciągniku można dokonywać jedynie po uprzednim opuszczeniu sprzętu na podłoże lub odpowiednią podstawkę. Należy również dbać o odpowiedni stan techniczny schodków wejściowych do kabiny.

Nie parkuj na stromym zboczu

Podczas parkowania ciągnika na pochyłym terenie należy zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć odpowiedni bieg. Należy pamiętać, żeby nie parkować ciągnika z ciężkim ładunkiem na stromym zboczu. Wjeżdżając zaś pod górę należy wybrać odpowiedni bieg, eliminując potrzebę zmiany biegów w czasie podjazdu pod górę. Należy zawracać zawsze na szczycie wzniesienia, a nie na jego boku. Z kolei zjeżdżając z góry należy wybrać odpowiedni bieg,
czyli taki sam, jak przy podjeżdżaniu, co zapewni właściwe hamowanie silnikiem.

Gdy czas gra na niekorzyść

Jeżeli jednak dojdzie do wypadku w gospodarstwie, należy to do Placówki Terenowej KRUS zgłosić niezwłocznie po jego zaistnieniu, a nie dopiero po zakończeniu leczenia, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie jego przyczyn i okoliczności. Zgłoszenia tego może dokonać zarówno poszkodowany, jak i inna osoba za pośrednictwem poczty, telefonicznie, osobiście, drogą elektroniczną lub za pomocą e-KRUS.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PRACY CIĄGNIKIEM ROLNICZYM - zdjęcie 1

 
 
facebook