Witamy na stronie Gminy
Żukowice
Gminy Żukowice
Witamy na stronie

W dniu 9 września 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi przyłączyła się do jedenastej odsłony Narodowego Czytania, do której zaprosiła Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła w Nielubi. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku „Trylogii” Henryka Sienkiewicza,  rok później „Lalki” Bolesława Prusa,  natomiast  w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,  w 2017 roku zaproszono do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas kolejnych edycji czytano: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Nowele polskie, oraz „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku czytany był dramat Gabrieli Zapolskiej pt.: „Moralność pani Dulskiej”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi podczas tegorocznej edycji podjęła się adaptacji utworów Adama Mickiewicza pt.: „Świtezianka” oraz „Romantyczność”.  Na deskach sceny w scenerii przygotowanej przez bibliotekarzy w role wcielili się uczniowie z SP w Nielubi. Uczniowie klasy VII odczytali balladę Adama Mickiewicza pt.:”Powrót taty”. Zgromadzeni goście, uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nielubi, Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Brzegu Głogowskim oraz Władze Gminy Żukowice mieli przyjemność obejrzeć również premierę filmów pt. ”Ballady i romanse” w których wystąpili:

Romantyczność

Karusia – Urszula Frątczak

Starzec- Borys Maruchniak

Narrator – Mikołaj Nowak

Świtezianka

Rusałka, dziewczyna- Malwina Wójt

Strzelec- Oskar Rybczyński

Narrator- Martyna Kondraciuk

Za wybór tekstu oraz przygotowanie uczestników odpowiedzialna była Pani Dorota Leszczyszak- nauczyciel języka polskiego z SP w Nielubi.

Dziękujemy Dyrektorom szkół, Nauczycielom, Uczniom oraz Czytelnikom, którzy włączyli się do tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania.

NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 1 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 2 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 3 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 4 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 5 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 6 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 7 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 8 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 9 NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W NIELUBI  - zdjęcie 10

 

 
 
facebook