• czerna1.jpg
  • odra.jpg
  • chaber.jpg
  • rzepak.jpg
  • czerna2.jpg
Start
piątek, 29 maja 2020
ZASMAKUJ W TRADYCJI ... Drukuj
czwartek, 17 października 2019
W dniu 8 października 2019 r. w ramach projektu prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nielubi oraz Grupę Aktywni dla Gminy Żukowice pn. „Zasmakuj w tradycji”, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Słone i Kłoda odwiedziły winnicę w Starej Wsi.

Winnica „Kinga” to pokoleniowe już gospodarstwo winiarskie. Początki winnicy to rok 1985, kiedy to zasadzono pierwszą winorośl. Obecnie, winnica prowadzona jest przez drugie już pokolenie winiarzy, Kingę i Roberta Koziarskich. W winnicy uprawia się około 40 odmian winorośli z różnych zakątków całego świata. Podstawę upraw stanowią przede wszystkim winorośla sprowadzane z Mołdawii z Instytutu Winorośli. Od 2013 roku wina Kingi i Roberta są dostępne w sprzedaży.

Po winnicy uczestniczki projektu oprowadził pan Robert, zapoznając z  historią winnicy, opowiadając o sposobie uprawiania i pielęgnowania winorośli, a także wprowadził w tajniki doboru wina do potrawy. Na poczęstunek regionalnych potraw oraz degustację win zaprosiła nas pani Kinga. Panie miały okazję spróbować regionalnych serów, gołąbków zawijanych w młode liście winorośli, kiszoną rzodkiewkę, marynowaną dynię i wiele innych ciekawych potraw.

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom wycieczki za mile spędzony czas.

Projekty "Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz Samorządów ze Wzgórz Dalkowskich".

                                 

Galeria zdjęć
 
 
Top! Do góry