• czerna1.jpg
  • rzepak.jpg
  • chaber.jpg
  • czerna2.jpg
  • odra.jpg
Start
niedziela, 19 stycznia 2020
ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŻUKOWICE - BUKWICA 2019 Drukuj
poniedziałek, 02 września 2019
W sobotę 31. sierpnia mieszkańcy i rolnicy z Gminy Żukowice dziękowali za tegoroczne plony.

Dożynki
to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za zebrane plony, radość z owoców pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji. Tegorocznym gospodarzem uroczystych obchodów Dożynek Gminnych było sołectwo Bukwica.

Jak co roku Święto Plonów rozpoczął uroczysty korowód dożynkowy, który wyruszył spod kapliczki w stronę boiska, gdzie odprawiona została Msza Święta, celebrowana przez księdza kanonika Stanisława Czerwińskiego.

Część oficjalną dożynek rozpoczął Wójt Gminy Żukowice – Krzysztof Wołoszyn, który podczas wystąpienia przywitał wszystkich obecnych mieszkańców oraz przybyłych gości. Ponadto podziękował najbardziej zaangażowanym w organizację Święta  Plonów oraz rolnikom za ich ciężką i pełną wyrzeczeń pracę, dzięki której na naszych stołach gości polski chleb.

Po krótkim wystąpieniu Wójta odbył się obrzęd dożynkowy, który rozpoczęty został uroczystym polonezem prowadzonym przez zespół folklorystyczny „Chaber”. W tym pięknym, polskim tańcu wystąpili nie tylko członkowie zespołu, ale także Wójt Gminy Krzysztof Wołoszyn wraz z tegorocznymi starostami dożynek.

Starostowie dożynek pani Katarzyna Biernik mieszkanka miejscowości Domaniowice oraz pan Józef Bordowicz mieszkaniec miejscowości Bukwica uroczyście przekazali na ręce Gospodarza Dożynek - Wójta Krzysztofa Wołoszyna chleb upieczony z tegorocznych plonów, który został podzielony pomiędzy uczestników uroczystości dożynkowych.

Nieodłącznym elementem dożynek jest konkurs wieńców dożynkowych. W tym roku ogromnym zaskoczeniem i miłą niespodzianką okazał się fakt, że do konkursu przystąpiło aż 15 sołectw. Jury w składzie: Ewa Chlebicka. Katarzyna Kraus, Elżbieta Mackiewicz, Piotr Badzinowski i Paweł Dziadosz miało nie lada dylemat, gdyż każdy wieniec prezentował się wyjątkowo pięknie, a ich wykonawcy zasługiwali na ogromne uznanie i podziw. Na końcowy wynik konkursu miały wpływ przede wszystkim wygląd wieńca oraz sposób jego prezentacji. Po burzliwych debatach komisja nagrodziła kolejno: I miejsce i bon o wartości 300 zł trafiło do sołectwa Szczepów, II miejsce i bon o wartości 250 zł  otrzymało sołectwo Kromolin, natomiast III miejsce i bon o wartości 200 zł – sołectwo Bukwica. Pozostałe sołectwa za udział i wykonanie wieńców otrzymały dyplomy oraz nagrody w kwocie 100 zł.

Dodatkowo w tym roku, każdy z mieszkańców mógł wziąć udział w ogłoszonym przez Gminę konkursie dotyczącym aplikacji BLISKO. W trakcie trwania dożynek dostępne było stoisko, przy którym, po okazaniu zainstalowanej aplikacji BLISKO można było wziąć udział w losowaniu nagród. Do wygrania był powerbank, słuchawki oraz głośnik bezprzewodowy. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a rozlosowane po występie Gwiazdy nagrody, ucieszyły i jednocześnie zaskoczyły nagrodzonych.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna i rozrywkowa. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Hutnicza pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Szabatowskiego, zespoły folklorystyczne Brzegowiacy i Chaber, uczniowie ze Szkół Podstawowych w Nielubi i Brzegu Głogowskiego oraz grupa taneczna Sabat z Bukwicy.

Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół TOP GIRLS. Występ zespołu został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność, która bawiła się do takich hitów jak: „Jakbyś mnie zechciał”, „Nie jestem taka” czy „Co w sercu masz”.

Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „CRAZY BAND”. Uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

Swoja obecnością zaszczyciło nas wielu dostojnych gości m.in. Poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego Jarosław Dudkowiak, Członek Zarządu Powiatu Bartosz Ławrowski i Wicestarosta Głogowski Jeremi Hołownia, Wójt Gminy Radwanice Paweł Piwko, przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A. oraz władze głogowskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie i przedstawiciele lokalnych firm.

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom Gminy za to, że byliście oraz za miłą zabawę. Szczególne podziękowania należą się gospodarzom uroczystości mieszkańcom m. Bukwica na czele z Panią Sołtys Ewą Guzek. Duży ukłon należy się samym mieszkańcom, którzy z okazji Święta Plonów nie zapomnieli również o tradycyjnym wystroju wsi. Wykonany on został z pomysłem i - co zasługuje na duże brawa - z wielkim rozmachem, gdyż zabawne postaci ze słomy dostrzec można było na terenie całej wioski. Przepięknie wystrojona miejscowość, przepyszne jedzenie i gościnność oraz otwarte serca sprawią, że na pewno te dożynki pozostaną na długo w pamięci wielu mieszkańców gminy.

Serdeczne podziękowania składamy również sołtysom, radnym, delegacjom wieńcowym, pracownikom Biblioteki Publicznej w Nielubi, pracownikom Urzędu Gminy Żukowice, firmie TWIST oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tak pięknego święta rolników.

Nad bezpieczeństwem gości dożynkowych czuwali strażacy ochotnicy OSP z Gminy Żukowice, za co również serdecznie Im dziękujemy.

GALERIA ZDJĘĆ cz. 1
GALERIA ZDJĘĆ cz. 2
GALERIA ZDJĘĆ cz. 3
Zdjęcia dzięki uprzejmości Tygodnik Głogowski, fot. Grażyna Szyszka
Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu miedziowe.pl, fot. Leszek Wspaniały
 
 
Top! Do góry