• rzepak.jpg
  • chaber.jpg
  • odra.jpg
  • czerna2.jpg
  • czerna1.jpg
Start
sobota, 23 marca 2019
VI EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA – „PRZEDWIOŚNIE” STEFANA ŻEROMSKIEGO Drukuj
wtorek, 11 września 2018
altW trwającym roku stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości podczas Narodowego Czytania na wszystkich kontynentach świata Polacy czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – powieść o odradzającej się i odrodzonej ojczyźnie.

Szkoła Podstawowa im. św. Floriana w Brzegu Głogowskim również włączyła się do akcji nie tylko promującej czytelnictwo, ale także jednoczącej Polaków w obchodach tak ważnej rocznicy. 10 września 2018r. Pani Dyrektor, Katarzyna Kraus, witając zaproszonych gości i społeczność szkolną, podkreśliła, iż Narodowe Czytanie znalazło się w projekcie edukacyjnym „Polska – moja ojczyzna”. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili : Pani Anna Kanicka – żołnierz 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka w Świętoszowie, Pani Grażyna Ratowska - radna Gminy Żukowice, Pani Katarzyna Rokosz – bibliotekarz Gminnej Biblioteki w Nielubi oraz zespół „Brzegowiacy” . Pani Rokosz przypomniała zebranym tradycję Narodowego Czytania, przedstawiła autora oraz krótko treść „Przedwiośnia”. Uczniowie mogli sprawdzić swoje siły w odczytaniu rękopisu dzieła S. Żeromskiego i najdokładniej uczynił to Daniel Nolbert z klasy V.

W ostatniej części spotkania zaproszone Panie wraz z Panią Dyrektor czytały fragment powieści, który nawiązywał do jednego z głównych wątków dzieła z 1924 roku. Natomiast zespół „Brzegowiacy” zaprezentował pieśni patriotyczne  z czasów walk Polaków o niepodległość ojczyzny.

Również dzieci z klas 0 – IV wzięły udział w Narodowym Czytaniu. Pięknie recytowały wiersz „Kto ty jesteś”, wykazały się doskonałą znajomością symboli narodowych. Z zainteresowaniem wysłuchały legendę o powstaniu państwa polskiego  „O Lechu Czechu i Rusie”, którą z podziałem na role przeczytali: Pan Tomasz Nagi, Pan Paweł Preisner i Pan Paweł Kliszka. Po spotkaniu czytelniczym uczestniczyły w warsztatach artystycznych. W grupach zadaniowych wykonały chorągiewki biało – czerwone, przestrzenną budowlę „Polski dom” oraz  ułożyły z puzzli mapę Polski. 

To spotkanie  było nie tylko okazją do poznania utworów polskiej klasyki literatury, ale również skłoniło zebranych do głębszej refleksji na temat kraju ojczystego, wolności, patriotyzmu.

Galeria zdjęć

 
 
Top! Do góry