• rzepak.jpg
  • czerna1.jpg
  • czerna2.jpg
  • odra.jpg
  • chaber.jpg
Start
sobota, 23 marca 2019
DOŻYNKI 2018 - ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŻUKOWICE Drukuj
poniedziałek, 27 sierpnia 2018
altW sobotę 25 sierpnia mieszkańcy i rolnicy z Gminy Żukowice dziękowali za tegoroczne plony.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za zebrane plony, radość z owoców pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji. Tegorocznym gospodarzem uroczystych obchodów Dożynek Gminnych było sołectwo Czerna.

Jak co roku Święto Plonów rozpoczął uroczysty korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Hutniczą pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Szabatowskiego. Barwny korowód, przy dźwiękach muzyki orkiestry wyruszył w stronę boiska sportowego, gdzie odprawiona została Msza Święta, celebrowana przez księdza kanonika Edwarda Białasa przy udziale księdza Ryszarda Kolano proboszcza parafii w Kurowie Wielkim.

Część oficjalną dożynek rozpoczął Wójt Gminy Żukowice – Krzysztof Wołoszyn, który w swoim wystąpieniu przywitał wszystkich obecnych mieszkańców oraz przybyłych gości. Podziękował najbardziej zaangażowanym w organizację Święta Plonów oraz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę - To dzięki ciężkiej pracy rolnika na naszych stołach jest polski chleb. Niestety pogoda dla rolników w tym roku nie była łaskawa. Suche i bezdeszczowe lato było wymierne w skutkach zbiorów. Do dziś szacowane są straty w uprawach spowodowanych suszą. Mimo tych niekorzystnych warunków i przeciwieństw losu, cieszymy się i dziękujemy Bogu i ludziom za zabiory oraz ciężką pracę. Za trud i wytrwałość, które od zawsze towarzyszą pracy rolnika - mówił podczas otwarcia Wójt Gminy Krzysztof Wołoszyn.

Następnie odbył się obrzęd dożynkowy, który rozpoczęty został uroczystym polonezem prowadzonym przez zespół folklorystyczny „Chaber”. W tym pięknym, polskim tańcu wystąpili nie tylko członkowie zespołu, ale także Wójt Gminy Krzysztof Wołoszyn wraz z tegorocznymi starostami dożynek .

Starostowie dożynek pani Elżbieta Lisiecka mieszkanka miejscowości Czernej oraz pan Paweł Żyła mieszkaniec miejscowości Nielubia uroczyście przekazali na ręce Gospodarza Dożynek - Wójta Krzysztofa Wołoszyna chleb upieczony z tegorocznych plonów, który został podzielony pomiędzy uczestników uroczystości dożynkowych.

Nieodłącznym elementem dożynek stał się konkurs wieńców dożynkowych. Do konkursu przystąpiło 12 sołectw. Jury w składzie: Katarzyna Kraus, Elżbieta Mackiewicz, ksiądz Ryszard Kolano, Jacek Musiał oraz Artur Rokaszewicz , miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wieńce prezentowały się pięknie, a ich wykonawcy zasługują na uznanie i podziw. Zwracano dużą uwagę na wygląd wieńca oraz sposób prezentacji. Po długich i burzliwych obradach komisja przyznała nagrody: I miejsce i bon o wartości 300 zł – sołectwo Kromolin, II miejsce i bon o wartości 250 zł  – sołectwo Kamiona, III miejsce i bon o wartości 200 zł – sołectwo Czerna. Pozostałe sołectwa otrzymały za udział i wykonanie wieńców dyplomy oraz nagrody w kwocie 100 zł.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna i rozrywkowa. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Hutnicza, zespoły folklorystyczne Brzegowiacy i Chaber, uczniowie ze Szkół Podstawowych w Nielubi i Brzegu Głogowskiego oraz grupa taneczna Sabat z Bukwicy.

Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół LONG&JUNIOR. Występ zespołu został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność, która bawiła się do takich hitów jak: „Tańcz Tańcz Tańcz”, „Bądź moja królową” czy „ Co Ja Robię”.

Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „CRAZY BAND”. Uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

Swoja obecnością zaszczyciło nas wielu dostojnych gości m.in. Poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego Jarosław Dudkowiak, przedstawiciel KGHM Polska Miedź S.A. pan Jacek Musiał oraz władze głogowskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie i przedstawiciele lokalnych firm.

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom Gminy za to, że byliście oraz za miłą zabawę. Szczególne podziękowania należą się gospodarzom uroczystości mieszkańcom m. Czerna na czele z Panią Sołtys Mirosławą Tworkowską. Duży ukłon należy się samym mieszkańcom, którzy z okazji Święta Plonów nie zapomnieli również o tradycyjnym wystroju wsi. Wykonany on został z pomysłem i - co zasługuje na duże brawa - z wielkim rozmachem, gdyż zabawne postaci ze słomy dostrzec można było na terenie całej wioski. Przepięknie wystrojona miejscowość, przepyszne jedzenie i gościnność oraz otwarte serca sprawią, że na pewno te dożynki pozostaną na długo w pamięci wielu mieszkańców gminy.

Serdeczne podziękowania składamy również sołtysom, radnym, delegacjom wieńcowym, pracownikom Biblioteki Publicznej w Nielubi, pracownikom Urzędu Gminy Żukowice, firmie TWIST oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tak pięknego święta rolników.

Nad bezpieczeństwem gości dożynkowych czuwało wielu strażaków z OSP Czerna jak i całej Gminy Żukowice, za co również serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do odwiedzenia fotogalerii

Galeria cz. 1

Galeria cz. 2

Galeria cz. 3

Galeria cz. 4

Galeria cz. 5 - Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości www. miedziowe.pl / fotograf  Leszek Wspaniały


 
 
Top! Do góry