• rzepak.jpg
  • odra.jpg
  • czerna1.jpg
  • chaber.jpg
  • czerna2.jpg
Start
czwartek, 17 stycznia 2019
UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA NOWEGO AUTA DLA OSP DOBRZEJOWICE Drukuj
poniedziałek, 15 stycznia 2018
altW sobotę 13 stycznia 2018 r. w Dobrzejowicach odbyła się uroczystość przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w  Dobrzejowicach. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się w parku w Dobrzejowicach. Przy zgromadzonych mieszkańcach, zaproszonych gościach i oczywiście druhach, nastąpiło złożenie meldunku gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

Wójt Gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn przywitał na wstępie wszystkich zgromadzonych. W swoich słowach przypomniał jak wiele zmian zachodzi w jednostkach strażackich z Gminy Żukowice na przestrzeni lat. Kiedy zaczynaliśmy współpracę brakowało na wszystko.  Nie było podstawowych ubrań, wyposażenia czy sprzętu którym można wyjechać było do akcji, a o autach strażackich można było pomarzyć. Przez te lata strażacy pokazali że są to ludzie wyjątkowi. Wspólnie wytyczaliśmy sobie cele i osiągaliśmy je. Dziś kolejny cel jaki osiągnęliśmy zwieńczony został sukcesem. W roku 2017 zakończyliśmy wymianę starych żuków na młodsze auta. Dziś mamy pierwsze zupełnie nowe auto strażackie. Wójt podkreślił również, iż nie sprzęt a ludzie stanowią największą wartość jeśli chodzi o ratowanie ludzi czy bezpieczeństwo mieszkańców, a sprzęt może im tylko pomagać skutecznie w zdarzeniach. W swoim krótkim wystąpieniu Wójt podziękował wszystkich ludziom i instytucjom które przyczyniły się do zakupu auta. Swoje podziękowania złożył Staroście Głogowskiemu, Zarządowi Powiatu a także Radzie Powiatu za wkład finansowy. Podziękował również Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Legnicy za przyznanie dotacji na zakup auta.

Kolejne słowa podziękowań padły z ust Prezesa ZGOSP Pana Ryszarda Kondraciuka oraz Komendanta Gminnego Jarosława Szmidta, który bardzo mocno zaangażował się w zakupie tego auta i nie krył zadowolenia z końcowego sukcesu. Głos zabrał również Starosta Głogowski Jarosław Dutkowiak  z okazji poświęcenia samochodu pożarniczego - To jest wsparcie  dla Państwa, dla strażaków, dla ochotników, dla tych, którzy codziennie niosą pomoc, a przy ostatnich nawałnicach, orkanach w całym powiecie widzieliśmy jak to robicie - mówił Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak  -Już w przyszłym roku Gmina Żukowice, otrzyma od nas quada wraz z przyczepą - dodał Starosta.

Ksiądz kanonik Edward Białas poświęcił nowy wóz strażacki a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali doświadczeni strażacy seniorzy z jednostki OSP Dobrzejowice Pan Władysław Buka oraz Mieczysław Brończak.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele jednostek OSP z Gminy Żukowice, Pan Wicestarosta Głogowski Wojciech Borecki, Prezes Powiatowy Zarządu OSP Karol Skowroński, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Głogowie Jarosław Wysocki, Rzecznik Powiatu Głogowskiego Bartłomiej Adamczak, Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie, Piotr Halarewicz radny i  przedstawiciel strefa998.pl oraz radni i sołtysi.

Strażacy z jednostki OSP w Dobrzejowicach otrzymali nowoczesny lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Opel Movano, rok produkcji 2017, masa pojazdu do 3500 kg, przystosowany do przewozu 5 osób. Samochód spełnia wszelkie normy i jest  wyposażony m.in.. w: urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze, wysokociśnieniowy agregat wodno- pianowy z dozownikiem środka pianotwórczego, tzw. „szybkie natarcie”, zbiornik wody o pojemności 300 l, wyciągarkę elektryczną o sile uciągu minimum 5000 kg, 4 szt. radiostacji nasobnych. Ponadto  samochód jest wyposażony w zestaw do usuwania skażeń ekologicznych w postaci rozlewisk cieczy olejowych i ropopochodnych.

Koszt auta to ponad 213.000 zł, z czego 170 tys. zł pozyskano z budżetu Powiatu Głogowskiego, 15 tyś. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pozostałe koszty zostały pokryte przez Gminę Żukowice.
 
alt  alt      alt
 
 
Top! Do góry