• odra.jpg
  • rzepak.jpg
  • chaber.jpg
  • czerna2.jpg
  • czerna1.jpg
Start
piątek, 22 czerwca 2018
SĄ ŚRODKI NA PRACE KONSERWACYJNE ZABYTKOWEJ FIGURY ŚW. NEPOMUCENA W M. SŁONE Drukuj
wtorek, 18 kwietnia 2017
altGmina Żukowice pozyskała 50.000 zł z Fundacji KHGM Polska Miedź  na prace konserwatorskie barokowego pomnika św. Jana Nepomucena w m. Słone. Figura dzisiaj zniszczona, wróci w nowej odsłonie na swoje dotychczasowe miejsce. Przez wiele lat mieszkańcy m. Słone upominali się o powrót na miejsce figury św. Nepomucena.

Po wielu zabiegach Wójta Gminy i radnej P. Beaty Stachak ze Słonej udało się pozyskać środki na ten cel z Fundacji. Zadanie zostanie zrealizowane do końca września 2017 r. W ramach zadania planuje się wykonanie pełnej konserwacji i restauracji barokowego pomnika św. Jana Nepomucena w miejscowości Słone wraz z wykonaniem nowego posadowienia oraz zaprojektowanie i aranżacja jego otoczenia przy ścisłym nadzorze konserwatorskim i archeologicznym.

Program prac konserwatorskich zakłada przetransportowanie go do pracowni, gdzie zostanie poddany właściwym zabiegom konserwatorskim. Prace konserwatorskie i renowacyjne przyczynią się do przywrócenia świetności barokowego pomnika św. Jana Nepomucena, a ponowne umieszczenie odrestaurowanego pomnika w pierwotnym miejscu po kilkuletniej nieobecności z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek i spełnienie oczekiwań mieszkańców miejscowości Słone.

 
 
Top! Do góry